Our vision is to connect, engage, and inspire all students in the Ayer Shirley Regional School District to reach academic excellence. We, the educators of the Ayer Shirley Regional School District, will instill habits of reflection and inquiry to challenge our students in setting ambitious academic and personal goals. Students will develop a strong voice to express thoughts and ideas in the community and the confidence to showcase their talents and successes in preparation for entry into college and the world of work. 

 

High School

 

Teacher’s Name

Day and Time

Barbara Allard

Wednesday 2:19-2:49

Solangle Alonzo

Monday 2:19-2:49

Loghen Baker

Tuesday 2:19-2:49

Barbara Battle

Wednesday 2:19-2:49

Eleanor Capasso

Tuesday 2:19-2:49

Chelsea Carpenter

Wednesday 2:19-2:49

Tracey Carpenter

Tuesday 2:19-2:49

Caitlin Cavanaugh

Tuesday 2:19-2:49

Jeanine Cook

Tuesday 2:19-2:49

Danielle Dellechiaie

Tuesday 2:19-2:49

Trevor Dillman

Tuesday 2:19-2:49

Chris Donovan

Friday 2:19-2:49

Amanda Duggan

Tuesday 2:19-2:49

Cynthia Esielionis

Wednesday 2:19-2:49

Allison Fillebrown

Wednesday 2:19-2:49

Nick Forest

Monday 2:19-2:49

Mark Giusto

Tuesday 2:19-2:49

Peter Gubellini

Wednesday 2:19-2:49

Tim Ketterer

Monday 2:19-2:49

Kim Melanson

Tuesday 2:19-2:49

Rachel Melillo

Tuesday 2:19-2:49

Kristeen Mickey

Wednesday 2:19-2:49

Phil Moore

Wednesday 2:19-2:49

Mike O'Connor

Monday 2:19-2:49

Derek Patno

Monday 2:19-2:49

Brittany Powers

Monday 2:19-2:49

Ken Prescott

Monday 2:19-2:49

Anthony Puleo

Wednesday 2:19-2:49

Mike Seguin

Friday 2:19-2:49

Rob Sutton

Tuesday 2:19-2:49

Jon Sweeney

Monday 2:19-2:49

Kim Sweetland

Tuesday 2:19-2:49

Steve Tulli

Wednesday 2:19-2:49

Peggy Twiss

Tuesday 2:19-2:49

Chris Urbine

Tuesday 2:19-2:49

Andy Whitmore

Wednesday 2:19-2:49

Melanie Wittmier

Tuesday 2:19-2:49

Chuck Wood

Wednesday 2:19-2:49

Middle School

 

Teacher’s Name

Day and Time

Zarak Acosta-Diaz

Wednesday 2:00-2:30

Jess Blatt

Tuesday 2:00-2:30

Justin Carlson

Tuesday 2:00-2:30

Tim Churchill

Wednesday 2:00-2:30

Peter Cibula

Wednesday 2:00-2:30

Jackie Cobleigh

Wednesday 2:00-2:30

Megan Cushing

Wednesday 2:00-2:30

Marcy Dodge

Monday 2:00-2:30

Barbara Dyer

Monday 2:00-2:30

Lauri Daisy

Monday 2:00-2:30

Rachael Fletcher

Monday 2:00-2:30

Mary Beth Ford

Monday 2:00-2:30

Matt Hjorth

Monday 2:00-2:30

Chelsea Jackson

Wednesday 2:00-2:30

Linda Kauppi

Tuesday 2:00-2:30

Kevin Langford

Tuesday 2:00-2:30

Scott Mahle

Wednesday 2:00-2:30

Amy Martone

Tuesday 2:00-2:30

Brian Maver

Tuesday 2:00-2:30

Joan Melillo

Monday 2:00-2:30

Kevin Nessman

Monday 2:00-2:30

Elaine Nogueira

Wednesday 2:00-2:30

Siobhan Pierce

Wednesday 2:00-2:30

Randy Richard

Tuesday 2:00-2:30

Diane Seltzer

Monday 2:00-2:30

Jean Shiely

Monday 2:00-2:30

Denise Smiraglia

Tuesday 2:00-2:30

Jocelyn Smith

Wednesday 2:00-2:30

Anne Stahl

Monday 2:00-2:30

Rosa Swiszcz

Tuesday 2:00-2:30

Nick Veeder

Monday 2:00-2:30

Sharon Webb

Monday 2:00-2:30

Lura A White

 

Teacher’s Name

Day and Time

Mackenzie Antonelli

Wednesday 3:15-3:45

Lauire Collins

Wednesday 3:15-3:45

Danielle DelGreco

Monday 3:15-3:45

Ken Dow

Friday 3:15-3:45

Marla Farrow

Tuesday 3:15-3:45

Rhonda Fitzgerald

Tuesday 11:30-12:00

Jayne Garrett

Monday 3:15-3:45

Heather Goddard

Friday 3:15-3:45

Kerry Harris

Tuesday 3:15-3:45

Stephanie Hemenway

Tuesday 3:15-3:45

Valerie Hillier

Tuesday 3:15-3:45

Allie Kelly

Wednesday 3:15-3:45

Jaci Kline

Thursday 3:15-3:45

Karen Lindsay

Thursday 3:15-3:45

Renee Marchand

Wednesday 3:15-3:45

Brenda Marcoux

Tuesday 3:15-3:45

Meredith Martin

Friday 3:15-3:45

Courtney Martineau

Wednesday 3:15-3:45

Lisa Nardone

Thursday 3:15-3:45

Matt Noll

Tuesday 3:15-3:45

Kathleen O’Brien

Tuesday 3:15-3:45

Maureen O’Hara

Monday 3:15-3:45

Alicia Orlow

Monday 3:15-3:45

Susan Palmer

Wednesday 3:15-3:45

Christine Pavel

Tuesday 3;15-3:45

Courtney Powell

Tuesday 3:15-3:45

Kerry Ravanis

Monday 3:15-3:45

Kim Rock

Tuesday 3:15-3:45

Charlene Shorey

Tuesday 3:15-3:45

Jennifer Silva

Tuesday 3:15-3:45

Wendy Smith

Wednesday 3:15-3:45

Kelly Spagnuolo

Wednesday 3:15-3:45

Amy VanGilder

Tuesday 3:15-3:45

Deb Watelet

Monday 7:45am-8:15am

Lezlie Whitehouse

Thursday 3:15-3:45

Page Hilltop

 

Teacher's Name

Date and Time

Emily Babineau

Tuesday 3:15-3:45

Helen Jean Berry

Tuesday 7:45-8:15 (also Times table students)

Karina Bezerra

Friday 7:45-8:15

Rebecca Bush

Wednesday 3:15-3:45

Meghan Callahan

Tuesday 3:15-3:45

Amy Cirrone

Monday 3:15-3:45

Kim Clapp

Tuesday 3:15-3:45

Lindsay Colello

Tuesday 3:15-3:45

Lynne Copeland

Wednesday 3:15-3:45

Heidi Cowley

Wednesday 3:15-3:45

Leah Crutchfield

Monday 3:15-3:45

Davina D’Ambrosio

Monday 7:45-8:15

Susie Daul

Tuesday 3:15-3:45

Betsy Dolan

Tuesday 3:15-3:45

Melissa Ducharme

Tuesday 3:15-3:45

Jan France

Tuesday 3:15-3:45

Paula Gravelle

Wednesday 7:45-8:15

Erin Guimond

Tuesday  3:15-3:45

Leslie Hart

Monday 7:45-8:15

Liz Hoeske

Tuesday  3:15-3:45

Sophie Kaiko

Wednesday 3:15-3:45

Kathy Kenyon

Tuesday 3:15-3:45 or  Wednesday 7:45-8:15

Brian Lapointe

Monday 3:15-3:45

Gail Leombruno

Tuesday  7:45-8:15

Pat Lynch

Monday 3:15-3:45

Nichole MacDonald

Thurs 7:45-8:15

Stephanie Marchand

Tuesday  7:45-8:15

Linda Marino

Monday 3:15-3:45

Sherry Marshall

Friday  7:45-8:15

Kristin Mayo

Wednesday 3:15-3:45

Erin McDermott

Wednesday 7:45-8:15

Justin O’Brien

Thursday 3:15-3:45

Corey Odell

Tuesday & Wednesday  8:00-8:15

Lynne Oppenheim

Tuesday  & Thursday  8:00-8:15

Nancy Pasquaretta

Wednesday 3:15-3:45

Mike Pulizzi

Tuesday 3:15-3:45

Sue Reilly

Tuesday 3:15-3:45

Leslie Rice

Wednesday 3:15-3:45

Meg Saucier

Monday 3:15-3:45

Robin Silva

Monday 3:15-3:45

Cindy Thebeau

Monday 3:15-3:45

Rachel Wentworth

Tuesday 3:15-3:45

Sonya Wissman

Monday 7:45-8:15

141 Washington Street | Phone: 978-772-8600
1 Hospital Rd | Phone: (978) 772-8600
115 Washington Street | Phone: (978) 772-8600
34 Lancaster Road | Phone: (978) 772-8600